نگاهی به سریال کت پوشها

۱۳۹۵/۶/۸   |   سینتک

مایک راس (Mike Ross) دانشجوی اخراجی است که به عنوان پیک دوچرخه ­سوار مشغول به کار است. روزی دوست بلندپرواز او مقدار قابل ملاحظه­ ای مواد مخدر به او برای جابجایی می­دهد. مایک برای تامین مخارج مادربزرگش مجبور به قبول این کار می­شود، اما در آخرین لحظه متوجه می­شود که معامله تله­ پلیس است و از دست پلیس فرار می­کند. در همان هتل محل مبادله­ مواد، مشهورترین وکیل شهر، هاروی اسپکتر (Harvey Specter)، مشغول مصاحبه با متقاضیان دستیاری­­اش است. مایک برای فرار از دست پلیس وارد اتاق هاروی می­شود. هاروی از کتاب قطور قانون مدنی از او سوال می­کند، کتابی که بر حسب تصادف، مایک کلمه به کلمه آن را حفظ است. هاروی و مایک برای اولین بار با هم روبرو می­شوند و نمی­دانند که قرار است با هم قوی­ترین گروه وکالت نیویورک را تشکیل دهند.

داستان اعتماد شرکت­های تلویزیونی به تهیه ­کنندگان گمنام در آمریکا هم داستان عجیبی است. در سال ٢٠١١ آرون کورش (Aaron Korsh) با طرح سریال Suits وارد شبکه­ ی کابلی USA Network می­شود. در حالیکه سابقه­ او منحصر به دستیار نویسندگی در سه سریال Everybody Loves Raymond ، Just Shoot Me! و The Deep End می­شد. حال اینکه چگونه این شرکت به این جوان برای ساخت این سریال اعتماد می­کند، ما نمی­دانیم. البته فرآیند سریال­سازی در آمریکا مانند ایران نیست و در ابتدا کمپانی برای سریالی که از جذب مخاطبش مطمئن نیست، یک قسمت (Pilot) تولید می­کند، در صورت موفقیت آن یک قسمت، سریال تا یک فصل تمدید می­شود و در صورت اقبال عمومی سریال برای فصل­های بعدی تمدید می­شود. در حال حاضر فرشته­ بخت بر روی شانه­ آرون کورش دستیار نویسنده­ سابق و خالق فعلی نشسته و سریال او در حالیکه فصل سوم آن در حال پخش است، برای فصل چهارم تمدید شده است. شبکه کابلی USA Network به غیر از سریال Suits سریال­های Monk , Burn Notice , Psych , white Collar را تهیه کرده است.

مایک راس جوان فوق­ العاده باهوشی است که به دلیل عدم توانایی مالی نتوانسته به دانشگاه برود. او به طور اتفاقی با هاروی اسپکتر بهترین وکیل نیویورک آشنا و دستیار او می­شود. آنها با هم گروهی شکست ­ناپذیر تشکیل می­دهند که هر پرونده­ای را می­توانند حل کنند، اما داستان به این سادگی هم نیست. مایک برای دستیاری هاروی باید مدرک وکالت داشته باشد و بر طبق یک سنت قدیمی در شرکت، او باید فارغ ­التحصیل دانشگاه هاروارد (Harvard) باشد، اما او نه در دانشگاه هاروارد بلکه هیچ کجای دیگر حقوق نخوانده است و این موضوعی است که باید از همه مخفی کنند. مانند بسیاری از سریال­ های جنایی و یا معمایی در هر قسمت هاروی و مایک به یک پرونده رسیدگی می­کنند و در کل سریال هردو بازی تصاحب شرکت وکالت را هم پیش می­برند، شرکتی که هاروی یکی از شرکای آن است.

شاید در برخورد اول از اینکه یک سریال دادگاهی را تماشا کنید اکراه دارید و از این می­ترسید که با تعداد زیادی از اصطلاحات قضایی شما را بمباران کنند، اما به شما نوید می­دهیم که این طور نیست. در این سریال مسائل حقوقی به صورتی که مخاطب عام هم از آن سر در بیاورد، مطرح می­شود و پیچیدگی داستان در خود داستان است، نه در اصطلاحات حقوقی آن. داستان سریال به خوبی طراحی شده است، با اینکه کورش در زمینه حقوق سابقه­ای ندارد، ولی به خوبی توانسته معماهای حقوقی موجود در سریال را رهبری کند و آنها را به معماهای پلیسی تبدیل کند. در هر قسمت یک پرونده، مبارزه برای تصاحب شرکت و مقدار قابل ملاحظه­ای زندگی خصوصی و عشقی دو قهرمان، داستان سریال را تشکیل می­دهند.

مهمترین دلیل جذابیت سریال دوشخصیت اول آن هستند، هاروی با بازی گابریل ماچت (Gabriel Machet) ، میانسال، خوشتیپ، خوشپوش، بذله­ گو، لاقید و باهوش و مایک با بازی پاتریک جی. آدامز (Patrick J. Adams) جوان، مودب، مهربان، اخلاق­گرا و باهوش. زمانی که این دو در برابر هم می­ ایستند، شما نمی­توانید حدس بزنید که کدام یک پیروز می­شود، هرچند که مایک همیشه چیزی نسبت به هاروی کم دارد، تجربه و چیزی بیشتر دارد، اخلاق. اما آنها نیمه ­ی گمشده­ همدیگر هستند و هر کدام دیگری را کامل می­کند. بازیگران این دو نقش خوشتیپ­تر و مسلط­تر از آن هستند که بشود از آنها اشکالی گرفت. شخصیت بذله ­گو و شوخ هاروی سریال را به سمت کمدی هول می­دهد و نه تنها از خشکی داستان­های دادگاهی کم می­کند، بلکه گاهی کمدی را بر معما غلبه می­دهد. شما باید منتظر سریالی در ژانر کمدی/معمایی/دادگاهی باشید.

پانوشت ١ : نام سریال معنایی دوگانه دارد، هم می توان آن را «کت و شلوارها» ترجمه کرد و هم «دادخواست­ها» که با توجه به داستان سریال هر دو ترجمه درست است .

پانوشت ٢ : یکی از دلایل جذابیت سریال که در یک معرفی معقول و متداول نمی­گنجد، طراحی لباس آن است، از کت و شلوارهای گرانقیمت و مورد تاکید هاروی گرفته تا لباس­های بازیگران زن سریال که به طور دائم و زیبایی در حال تعویض هستند. قطعا این جذابیت سریال بیشتر مورد علاقه­ خانم­های مطابق مد و زیبای ایرانی است تا ما آقایان همیشه شلخته.