نقد و بررسی فصل اول سریال نارنجی سیاه جدید است.

۱۳۹۵/۶/۸   |   جِیمز پانی‌وُزیک (Time)   |   نقدفارسی

آخرین سریالی که جنجی کوهان خلق کرد، "ماری‌جوانا " بود. یک کمدی دراماتیک در مورد زن کم ادبی از طبقه‌ی متوسط جامعه که درگیر معاملات مواد مخدر می‌شود. جدیدترین سریال او باز هم یک کمدی-درام است که در آن زنی کم ادب از طبقه‌ی متوسط جامعه درگیر معاملات مواد مخدر می‌شود؛ اما هم‌زمان که "نارنجی ..." از نظر پیش‌فرض‌ها شبیه به اثر قبلی اوست، با اثر قبلی متفاوت است و حداقل به شکلی بالقوه در تمایل برای نگاه کردن به ماورای خط داستانی " یک دختر خوب مثل تو در زندانی مثل این چه می‌کند " بهتر است

یک دهه قبل "پیپرچاپمن "(تیلورشیلینگ) برای عشق هم‌جنس سابقش (لورا پرپون) مقداری مواد مخدر را در یک ماجرای رمانتیک و بدون تحت تأثیر بی‌احتیاطی قرار گرفتن از بالی جابه‌جا کرده است. از آن زمان تاکنون او در ارتباط با پسران بوده است، قانونی زندگی کرده است و به دختری جذاب تبدیل‌شده است؛ او اکنون با لری (جیسون بیگز) نامزد است و در یک زندگی متوسط و نیمه بورژوا در بروکلین مشغول به کار تولید صابون صنعتی است. ولی او لو می‌رود و قبل از به پایان رسیدن مدت زمان بررسی قانونی مجرم شناخته‌شده و به یک زندان زنان در بخش شمالی ایالت نیویورک فرستاده می‌شود.

زندان‌بان به او هشدار می‌دهد:" این‌جا اُز[۱] نیست ". نکته‌ای که " نارنجی..."که بر اساس دفترچه خاطره‌ای از "پیپر کرمان " ساخته شده، با آن مخالفتی ندارد. با صحنه‌های شرط‌بندی کم‌تر ترسناک و مجرمان کم‌تر خطرناک؛ این سریال بیش‌تر بر روی محیط زندان متمرکز است تا روی خشونت زندان. به وسیله‌ی پیپر، ما با آداب زندان (مثل این‌که شما فقط با نام‌خانوادگی‌تان شناخته می‌شوید)، فرهنگ زندان (که شامل تبعیض نژادی میان بسیاری از زندانیان است)، خطرات زندان (او به سرعت می‌آموزد که نباید با سرآشپز زندان دربیفتد) و هتک حرمت‌های زندان (زندانیان باید سلول‌هایشان را با دامن زنانه‌شان پاک کنند) آشنامی‌شویم.

قسمت‌های ابتدایی سریال متکی بر ورود پیپر به زندگی در زندان (مانند ورود توبیاس بریچز به زندان در سریال از) است و البته علاوه بر آن به شدت بر این ایده که او از آن دست انسان‌هایی نیست که نباید در زندان باشند متکی است. مثلاً یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های او قبل از رفتن به زندان این است که لری سریال مردان خشمگین (mad men) را بدون او نبیند! اما سریال همزمان با دور شدن از داستان او و با بیرون کشیدن زندانیان و مطرح کردن داستان‌های زندگی‌شان و جناح‌بندی‌ها و اتحادهایشان جذاب‌تر می‌شود. ممکن است شما برای دیدن داستان فرهنگ، چاپلوسی‌های غیرمنتظره و کمدی به تماشای "نارنجی..." بنشینید اما داستان انسان‌های واقعی شما را می‌فریبد.

--------------------
[۱] نام زندانی در سریالی به همین نام که روابط خشن زندانیان و مجرمان را به تصویر می‌کشید.

مترجم: عرفان فرهادی