بندیکت کامبربچ در «مرد سرکش»

به گزارش ورایتی، کامبربچ بازیگر و تهیه‌کننده 40 ساله در نقش قهرمان اصلی اقتباس از رمان کلاسیک «مرد سرکش» جلوی دوربین می‌رود و تهیه‌کنندگی این پروژه را نیز بر عهده دارد. این رمان انگلیسی پرفروش به قلم جفری هاوس‌هولد اولین‌بار در سال 1939 منتشر شد و به عنوان یکی از معروف‌ترین آثار میهج ادبیات دهه 1930 به شمار می‌رود.

داستان «مرد سرکش» روایتگر ماجرای یک شکارچی است که اقدام به ترور دیکتاتور زمان خودش می‌کند اما درنهایت دستگیر و تا سر حد مرگ شکنجه می‌شود. زمانی که موفق می‌شود به وطن خودش انگلستان بگریزد چاره‌ای ندارد جز آن که خودش را از دست ماموران دشمن و همچنین افراد پلیس که شدیدا در تعقیبش هستند، پنهان کند. خود جفری هاوس‌هولد نویسنده بریتانیایی پُرکار قرن بیستم در یکی از گفت‌وگوهای خود اعتراف کرده دیکتاتور کتاب را با الهام از شخصیت آدولف هیتلر نوشته است.

این رمان از زمان انتشارش، محبوب و مورد توجه بسیاری از کارگردانان و بازیگران بوده و چندین‌بار منبع الهام آثار سینمایی و تلویزیونی قرار گرفته است. استودیوی «فاکس قرن بیستم» در سال 1940 تریلر «تعقیب تبهکار» (Man Hunt) به کارگردانی فریتس لانگ را با اقتباس از همین رمان تهیه و تولید کرد. والتر پیجن و پیتر اُتول در تله‌فیلمی اقتباسی که در سال 1977 برای پخش از شبکه بی‌بی‌سی ساخته شده بود، نقش قهرمان اصلی رمان «مرد سرکش» را ایفا کرده‌اند.

ستاره فیلم ابرقهرمانی «دکتر استرنج» که چندین سال پیش این رمان را خوانده، در این‌باره می‌گوید: «هم به عنوان بازیگر و هم به عنوان تهیه‌کننده بسیار هیجان‌زده‌ام که قرار است یکی از ارزشمندترین رمان‌های انگلیسی را روی پرده سینما بیاوریم.» هاوس‌هولد که متخصص روایت داستان‌های میهج و دلهره‌آور بود تا قبل از مرگش 28 رمان نوشت. «مرد سرکش» به عنوان پرفروش‌ترین رمان او شناخته می‌شود و منتقدان از آن با عنوان شاهکار ادبی هاوس‌هولد یاد می‌کنند.

۱۳۹۵/۵/۱۴  |   آی سینما