میشل مورگان، نخستین برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن درگذشت.

او سه دهه در سینمای فرانسه و آمریکا درخشید و نخستین هنرپیشه‌ای بود که جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم کن را در سال آغازین اهدایش (۱۹۴۶) از آن خود کرد. مورگان همچنین در سال ۱۹۹۲ به پاس نقش‌آفرینی‌هایش در سینمای فرانسه جایزه سزار گرفت. از مهمترین فیلمهایی که در آن نقش داشته می‌توان سمفونی پاستورال و بت افتاده را نام برد.
مورگان بیش از همه برای بازی درخشان در فیلم «بندر مه‌آلود» در کنار ژان گابن شناخته می‌شد. فیلم «بندر مه‌آلود» به کارگردانی مارسل کارنه سال ۱۹۳۸ اکران شد.

از دیگر آثار شناخته‌شده این بازیگر می‌توان به «بت سقوط‌کرده» کارول رید اشاره کرد. او در فیلم «گذرگاهی به سوی مارسی»‌ نیز نقش مقابل همفری بوگارت را بازی کرده بود.

فرانسوا اولاند رییس‌جمهور فرانسه با انتشار پیامی درگذشت این بازیگر را تسلیت گفت.

مورگان سال ۱۹۴۶ برای بازی در نقش یک زن نابینا در فیلم «سمفونی پاستورال»‌ جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن را از آن خود کرد.

او پس از آن جایزه یک عمر دستاورد هنری جشنواره فیلم ونیز و سزار را نیز دریافت کرد. در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود نیز یک ستاره به نام میشل مورگان ثبت شده است.

این بازیگر کهنه‌کار یکی از نخستین انتخاب‌ها برای بازی نقش «ایلسا لاند» در فیلم «کازابلانکا» بود، اما کمپانی متبوع او با استودیوی فیلمسازی «برادران وارنر» به توافق نرسید و «ایلسا لاند» با بازی اینگرید برگمان جاودانه شد.

۱۳۹۵/۱۰/۴  |   آنونس