یک بازیگر با دو نقش

اولین بار که یک بازیگر در دو نقش متفاوت جلوی دوربین ظاهر شد، چارلی چاپلین در فیلم دیکتاتور بزرگ بود، پس از آن نویسندگان و کارگردانان بسیاری از این روش برای فیلم خود استفاده کردند، در این شماره سینما شخصیت نگاهی خواهیم داشت به این بازیگران در سینما ایران.

۱

سوسن تسلیمی سوسن تسلیمی بازیگر توانا و مورد علاقه بهرام بیضایی، که در اکثر آثار او نقشی داشت در فیلم شاید وقتی دیگر در دونقش ظاهر شد. بنیان داستان فیلم بر همین امر استوار بود، کیان که مورد سو نظر همسرش قرار گرفته از بیماری روانی رنج می‌برد. همسرش که به رابطه او با مرد دیگری شک کرده موضوع را پیگیری می‌کند تا اینکه متوجه می‌شود کیان یک خواهر دوقلو دیگر دارد. سوسن تسلیمی در این فیلم نقش یک خواهر هنرمند و با ثبات را در قبال خواهر دیگر که مشکللت روانی دارد در دو وجه متفاوت به نمایش می‌گذارد.

۲

گلاب آدینه گلاب آدینه بازیگری که به عقیده برخی آنچنان که شایسته اوست به حقش نرسیده است در فیلم من دیگو مارادونا هستم اثر بهرام توکلی در نقش دو خواهر پا به سن گذاشته ایفا نقش کرد. دو خواهری که با یکدیگر مشکل دارند و این مشکل اتفاقات فیلم را رقم می‌زند. آدینه در این فیلم با بازی در نقش یک خواهر مدرن و تازه به دوران رسیده و یک خواهر سنتی و عوام اختلاف چشم گیری از شخصیت ها را به نمایش گذاشت. همچنین آدینه برای این فیلم توانست سیمرغ بلورین بازیگر مکمل را بدست آورد.

۳

مهدی هاشمی شاید اولین باری که بازیگری دو نقش متفاوت را ایفا کرد و در ذهن تمام مردم ماند مهدی هاشمی در سریال سلطان و شبان بود. جایی که مهدی هاشمی که د رابتدا در جای سلطان بود با اتفاقاتی جایش با شبانی که همان مهدی هاشمی نقشش را بازی می‌کرد عوض شد. جابه جایی این دو کاراکتر باهک به دلیل شباهتشان تا مدت ها در ذهن مخاطبان ماند. مهدی هاشمی در این سریال قدرت بازیگری خود را به رخ کشید و نشان داد نه باز یدر دو نقش بلکه بازی در بازی را نیز به بهترین شکل می‌تواند انجام دهد.

۴

آتیلا پسیانی سریال‌های ماه رمضان همواره در خاطر مخاطبانش ثبت می‌شود حال اگر سریالی مورد ویژه یا داستان خوبی داشته دیگر از یاد نمی‌رود. سریال گمگشته در دسته‌ای بود که موردی ویژه داشت. داستان مردی که توسط عده ای دزدیده می‌شود تا مرد دیگری جای او وارد زندگیش شود و اموالش را سرقت کند. آتیلا پسیانی در هر دونقش ظاهر شد و کاراکتر سید را در ذهن مردم جاودان کرد. برخوردهای یک دزد به جای یک بازاری خوشنام با مردم در نوع خود جالب توجه بود.

۵

جهانگیر فروهر جهانگیر فروهر را بسیاری استاد تیپ سازی در سینما ایران می‌دانند. اوج هنرنمایی او در تیپ سازی را باید در فیلم هزاردستان جستجو کرد جایی که در دو نقش کفیل شعبه تامینات و پیشخدمت خان مظفر ظاهر می‌شود. فروهر و آن بازی به یاد ماندنی‌اش زمانی که در قهوه خانه حکم تامینات را می‌‌خواند یا آن سکانس پایانی زمانی که با تفنگ جلوی رضا خوشنویس ظاهر شد از یاد مخاطبان نخواهد رفت. فروهر در این فیلم با این دو نقش تا حدود زیادی کارنامه هنری خود را پر بار کرد.

۶

مهدی هاشمی پس از موفقیت سلطان و شبان و درخشش مهدی هاشمی، داریوش فرهنگ دوباره همان قصه را این بار در مدیوم سینما و فیلم دو فیلم با یک بلیط پیاده کرد. داستان این بار در مورد بازیگری بود که دچار حادثه می‌شد و یک فروشنده دوره گرد قرار بود جای او را پر کند. مهدی هاشمی هرچند برای این فیلم توانست سیمرغ بلورین را بدست آورد اما از نظر کیفی در فیلم سلطان و شبان بازی به مراتب بهتری از خود نشان داده بود.

۷

اکبر عبدی اکبر عبدی نیز از جمله بازیگرانی است که در ساختن تیپ موفق عمل می‌کند. داوود میر باقری با داستان دوست داشتنی خود آدم برفی این موقعیت را در اختیار عبدی قرار داد تا در دونقش ظاهر شود تنها تفاوت این نقش با دیگر نقش ها این بود که عبدی آگاهانه یک نقش دیگر را بازی می‌کرد. عبدی در این فیلم نقش خواهر خود را ایفا کرد و توانست نوفقیت هم بدست آورد. هرچند فیلم بعد از مدتی توقیف شد و باز دوباره اجازه پخش گرفت اما این ایفا نقش عبدی به جای یک زن برای فیلم جنجال درست کرد.

۸

پرویز پرستویی پرویز پرستویی نیز یک بار بازی در دو نقش را تجربه کرد. هر چند این دو نقش نیز رو در روی هم نبودند اما دو شخصیت متفاوت را پس از دیگری ایفا کردند. فیلم مرد عوضی که پرستویی ابتدا نقش یک کارخانه دار رو به ورشکستگی را ایفا می‌کند اما در پس سکته مغزش با نابغه دیگری عوض می شود و تبدیل به شخصیت دیگری می‌شود.پرستوییدر این فیلم بازی فوق العاده از خود به نمایش گذاشت که شاید خیلی جلوتر از بازی های احساسی او بود.