باد چه شدید می‌وزد، برای زنده ماندمان باید بکوشیم

انیمه باز این هفته اختصاص دارد به انیمه‌ای به بلندای آسمان، به شیرینی رویا و به لطافت نسیم بهاری، « باد برمی‌خیزد » آخرین ساخته استاد بزرگ انیمه ژاپن هایائو میازاکی.

۱

داستان داستان انیمه درباره پسربچه‌ای است که همیشه رویای طراحی و ساخت بهترین هواپیماهای جنگی را در سر دارد. او پس از سال ها توانست با سعی و تلاش وارد این صنعت شود و در این سال‌ها با دختری آشنا شده و با او ازدواج می کند اما بیماری ای دارد که دختر را به کام مرگ می‌کشاند، اما پسر موفق می‌شود رویا کودکی خود را به حقیقت بدل کند. این انیمه روایت زندگی جیرو هوریکوشی طراح مشهور شرکت هواپیمایی میتسوبیشی ژاپن است که طرح ‌های او در جنگ جهانی دوم برای ارتش ژاپن به کار برده شد.

۲

قهرمان قهرمان داستان همانطور که در قسمت داستان اشاره شد جیرو هوریکوشی است، قهرمانی که کاملا با تمام قهرمان‌های دراماتیک تفاوت بزرگی دارد، هرچه دیگر قهرمان ها مخاطب را با خود همراه می‌کنند که به هدف والا و انسان دوستانه خود دسترسی پیدا کنند، در این انیمه قهرمان هدف و رویاش طراحی و ساخت هواپیمایی است که قرار است به عنوان جنگده انسان‌ها را بکشد. اما روند حرکت این قهرمان آنقدر آرام و با احساس است که نگاه مخاطب را به تمام جنگ افروزها تغییر می‌دهد. اینکه آنان هم انسان‌هایی هستند با آرزوها و عواطف خاص خودشان.

۳

شخصیت به یاد ماندنی شخصیت به یاد ماندنی این انیمه یک شخصیت فرعی است که شاید در طول این انیمه زیاد دیده نشود، اما حضوری مثبت در روند روایت انیمه دارد. شخصیت کوروکاوا که مسئول بخش طراحی شکرت میتسوبیشی است و در استخدام جیرو نقشی مهم دارد، در تمام طول روایت به عنوان نیرو یاری گر با آن تلاش بی وقفه‌اش جیرو را کمک می‌کند، در ازدواجش برای او حکم پدر را ایفا می‌کند و در آخر اوست که باعث اعتماد مجدد به جیرو می‌شود. کورکاوا هرچند عصبانی است اما آن ذات مهربانش او را به یاد ماندنی می‌کند.

۴

شخصیت خاص شخصیت خاص این انیمه آنقدر خاص است که هر انسانی یک از این شخصیت‌ها را در ذهنش دارد، کاپرونی طراح هواپیما ایتالیایی که جیرو در رویایش او را ملاقات می‌کند و تاثیر شگرفی روی او می‌گذارد خاص ترین شخصیت این انیمه است. کاپرونی با آن دیالوگ‌ها و نگاه‌های نافذش و مرموز بودنش برای ایده‌های عجیبی که دارد یکی از میستری ترین شخصیت‌های انیمه های ژاپنی است.

۵

سکانس برگزیده سکانس برگزیده این انیمه به قطع سکانس پایانی انیمه است، جایی که جیرو ایستاده در رویایش با کاپرونی ملاقات می‌کند و کاپرونی از فرصت خلاقیت 10 ساله جیرو تمجید می‌کند و ناگهان در این بین جیرو تحقق این رویا را در پی از دست دادن همسرش می‌بیند. همسرشش که با آن چتر سفید در نسیم ملایم بهاری در چمن‌ها ایستاده است و بعد از لحظاتی از رویا هم محو می‌شود. این صحنه را می‌توان بیان کلی اندیشه فیلم‌ساز دانست.

۶

رنگ بندی رنگ بندی آثار میازاکی به دلیل نزدیک بودن به ذات طبیعت همواره شارپ و چشم نواز است، در یان انیمه نیز این مسائل به خوبی نمود دارد اما مهم ترین نکته این انیمه در رنگ نزدیک بودن رنگ به ذات روایتی انیمه است. رنگ این انیمه به مانند نقاشی‌های امپرسیونیست ضربه هایی است که به کاغذ خورده و بازی با نور رنگ ها به وضوح دیده می‌شود. این نوع رنگ بندی با توجه به روایت زندگی‌نامه ای و تاچی که راوی به زندگی شخص مورد توجه می‌شود همخوانی فرمی و مضمونی را به ارمغان می‌آورد.

۷

جوایز این انیمه در طول مدت نمایش خود بارها رکودهای سینما ژاپن را جابه‌جا کرد و با آنکه نقد منتقدان را برای مضمونش در پی داشت اما موفق شد در گیشه و جشنواره ونیز مورد توجه قرار گیرد. همچینن در 41 دوره فستیوال آکادمی ژاپن عنوان بهترین انیمه را کسب کرد. در جشنواره مونترال عنوان بهترین فیلم را برای میازاکی به ارمغان آورد و در ونیز نامزد کسب جایزه شیر طلایی شد.