وحشت آفرینان

سینما وحشت همواره طرفداران مخصوص خود را دارد اما در بین فیلم‌های دیگر ژانرها نیز برخی شخصیت‌هایی هستند که برای مخاطب وحشتناک هستند. وحشتی که از وجود همچنین انسان‌هایی در اجتماع هستند بزرگ‌ترین وحشت مخاطب است.

۱

شبحی در اپرا نفر اول این لیست مردی است که نهایت ترس و وحشت در سینماست. فیلم شبحی در اپرا در سال 1925 ساخته شده است. این فیلم با الهام از کتاب گستون لروکس ساخته شده و منتقدان می‌گویند این فیلم شبیه ترین روایت به این کتاب است که سال 1911 نوشته شده است. شخصیت اصلی این فیلم سینمایی «اریک» نام دارد که او ساکن طبقه زیرین اپراست و رفت و آمدهایش شبیه شبح است و صورت زشت و وحشتناکی دارد.

۲

فرانکشتاین اغلب موجودات ترسناک و ناشناخته بین سال های 1930 تا 1940 به سینماها هجوم آورده اند. باید به فرانکشتاین نام اصلی ترین هیولای سینما را داد که از لا به لای نوشته های «مری شلی» نویسنده انگلیسی بیرون آمده است. فرانکشتاین یک دانشمند بود که به دلایلی دست به کارهای دیوانه واری زد. این جوان جاه طلب تصمیم گرفت تکه های بدن مردگان را کنار هم بگذارد و با استفاده از الکتریسیته، از آنها یک انسان که حرکت می‌کند و حرف می زند بسازد. این دانشمند موجودی خلق کرد که رفته رفته آنقدر به شهرت رسید که نام صاحبش را تصاحب کرد و دیگران او را به این نام می شناختند و هنوز هم این هیولای بی نام و نشان، با اسم و رسم سازنده اش در دنیا مطرح است.

۳

دراکولا با این که تا قبل از ساخته شدن فیلم سینمایی دراکولا در سال 1931، هیچ دراکولای دیگری در دنیای سینما پدید نیامده بود، اما دراکولایی که در آن فیلم سینمایی به تصویر کشیده شد به همه نشان می داد که کنت دراکولا، قدیمی ترین کنت است و همه باید به او احترام بگذارند. کنت دراکولا برای شکار یک نفر وارد انگلستان می شود و آنجا را به هم می ریزد. او خون آشامی است که تمام مردم روستای ترانسیلوانیا را وحشت زده کرده و رفتارش به شکلی است که مردم از ترس، جرات نمی کنند از خانه هایشان بیرون بیایند.

۴

مرد نامرئی مرد نامرئی تصمیم به اکتشاف می گیرد اما یکدفعه همه چیز بهم می ریزد و او ماده ای کشف می کند که وقتی از آن استفاده می کنی نامرئی می شوی. او که از این دستاورد بسیار ذوق زده است برای اولین بار این ماده را روی خودش امتحان می کند و نامرئی می شود. اما نتیجه کار به این شکل است که برخلاف بدنش، لباس هایی که بر تن دارد و خوراکی هایی که می خورد نامرئی نمی شوند. گریفتن مرد مهربانی است اما وقتی به این خاصیت خود پی می برد تصمیم می گیرد دیوانه بازی کند و دست به کارهای خلاف بزند و از اینجا به بعد است که او به هیولایی تبدیل می شود که تا به حال کمتر نظیرش را دیده اید.

۵

مومیایی فیلم سینمایی مومایی هم از آن دست فیلم هایی است که از چند دهه قبل بارها دستمایه ساخت فیلم های سینمای جدیدی قرار گرفته است. مومیایی سال 1932 که «کارل فروند» آن را کارگردانی کرده است در فضایی سرد و خاکستری تصویربرداری شده است.ماجرا درباره کشیش های مصری است. آنها آرام در خانه ابدی شان آرمیده اند که آمن هوتپ بعد از هزاران سال بیدار می شود. احیاء شدن این مومیایی، عواقب دلهره آوری دارد و مردم را با اتفاقات ترسناکی روبرو می کند. باستان شناسان بعد از اطلاع از زنده شدن مومیایی، دور هم جمع می شوند تا برای بازگرداندن او به آرامگاهش تلاش کنند.

۶

بازی های بامزه جدیدترین فیلم سینمایی این لیست و شخصیت‌های وحشت آفرینش زیر نظر هانکه ساخته‌ شده‌اند. هانکه در این فیلم دو جوان را با خانواده‌ای درگیر می‌کند که دست به هر نوع خشونت وحشت آوری می‌زنند. صحنه بازگرداندن فیلم به عقب و زنده شدن و شکنجه دادن خانوداه به شدت وحشتناک و از لحاظ روانی ترسناک است. تا حدی که در اکران اول ویم وندرس سالن اکران فیلم را ترک کرد.

۷

عروس فرانکشتاین اگر فرانکشتاین را می شناسید و شخصیت ترسناکش را دوست دارید، قطعا عروسش را هم همانقدر دوست خواهید داشت. زنی که با افکار شوم فرانکشتاین و دکتر پرتوریوس خلق می شود. ماجرای این فیلم، ترسناک صرف نیست و اکشن و لحظات تعقیب و گریزی که در آن گنجانده شده، دیدنی ترش کرده اند. فرانکشتاین و دکتر پرتوریوس تصمیم می گیرند با تکه های زنی که از دست گروهی خلافکار جان سالم به در برده است، مخلوقی شبیه به فرانکشتاین بسازند آن هم از جنس مونث! بعد از این تصمیم است که عروس خانوم متولد می شود. زنی که در عین ظرافت به شدت ترسناک و وهم آور است.