سنسی هیائو میازاکی

هایائو میازاکی نامش در تار و پود انیمه و پویا نمایی جهان تنیده شده است، میازاکی با آن دنیای رنگارنگ و موجودات استثنایی که خلق می‌کند برای تمام سینما دوستان قابل احترام است. میازاکی جادو سینمایی که میلس با آن مخاطبان را مسخ کرد را از قالب امروزی به مخاطب عرضه کرد و همه شیفته این جادوی اعجاب آمیزش شدند.

۱

لوپین 3: کاخ کالیوسترو این اثر نخستین تجربه کارگردانی میازاکی است و از این نظر دارای اهمیت است. داستان این انیمیشن، درباره لوپین، دزدی جنتلمن است که طی اتفاقاتی با دختری به نام کلاریس آشنا می شود، تصمیم می گیرد او را از دست کنت کالیوسترو و ازدواج اجباری با او نجات دهد و کنت خلافکار را راهی زندان کند.

۲

نائوشیکا از دره باد تا پیش از خداحافظی میازاکی از دنیای انیمیشن، هنوز طرفداران ژاپنی او امیدوار بودند که او، نسخه جدید نااوشیکا را بسازد. شاید همین نکته به خوبی بیانگر جایگاه این انیمیشن باشد. «نااوشیکا از دره باد»، داستان شاهزاده خانمی صلح دوست و شجاع است که تمام تلاش خود را می کند تا دو کشور در حال جنگ را از نزاع و نابود کردن زمین و یکدیگر بازدارد؛ زمینی که با آلاینده ها فرسوده شده و تعادل زیست محیطی اش را از دست داده.

۳

لاپیوتا: قلعه‌ای میان آسمان سال هاست که انسان ها، توانایی ساخت شهرهایی را که در آسمان به پرواز درمی آیند، از دست داده اند و تمام این شهرها نیز - به جز یکی - نابود شده اند. لاپیوتا، تنها شهر معلق و متحرک است که در آسمان ها وجود دارد و راه رسیدن به آن، گردنبندی است با کریستالی خاص که به گردن دختربچه ای آویزان است. انیمیشن «قلعه ای در آسمان»، داستان این دختر است که به همراه دوستش می خواهند به لاپیوتا برسند و در این راه باید با دزدان دریایی، آدم بزرگ های جدی و سختگیر و دیگر مشکلات دست و پنجه نرم کنند.

۴

همسایه من توتورو داستان درباره خانواده ای است که برای زندگی به حومه شهر می آیند و دو دختر خانواده با توتورو، روح جنگل و دوستان او آشنا می شوند و ماجراهای زیادی را از سر می گذرانند. به نظر من این اثر شادترین و دلنشین ترین اثر میازاکی است، چرا که در آن نه از آلوده شدن طبیعت خبری هست، نه از انسان های حریص و زیاده خواه. داستان رابطه ای شاد و سالم میان انسان و طبیعت را بیان می کند، رابطه ای که کودکان نقشی مهم در شکل گیری اش دارند.

۵

سرویس تحویل کی‌کی سرویس تحویل کی‌کی شخصی‌ترین اثر میازاکی است. داستانی که دختری جادوگر با خروج از خانه به شهری می‌رود تا از قدرت جادو خود استفاده کند و در آن جا به ناگاه قدرت خود را از دست می‌دهد و با چالشی بزرگ مواجه می‌شود. به نوعی گویی میازاکی قدرت جادو خود را از دست داده است و حال با این انیمه می‌خواهد فقط خودش لذت ببرد هرچند جادو کی‌کی مخاطب را مسخ خود می‌کند.

۶

پورکو روسو انیمه پورکو روسو کم رنگ ترین انیمه میازاکی با حضور کودکان است و بیشتر داستان و محوریت بنا شده بر یک مرد عجیب به صورت خوک و یک زن زیبا دارد. پورکو روسو داستانی با طبیعت نئارد جادویش رمزگونه است. اا داستانی به موازات رئالیسم دارد داستانی عاشقانه که خارج از مولفه‌های میازاکی است و یک نوع تجربه برای میازاکی محسوب می‌شود.

۷

پرنسس مونونوکه «پرنسس مونونوکه»، پرفروش ترین انیمیشن میازاکی و در زمان خود، پرفروش ترین فیلم ژاپن بوده است. تم اصلی داستان شاید جدال صنعت و طبیعت باشد؛ نیاز انسان ها به صنعت برای بقا و آسیبی که به واسطه صنعت به طبیعت وارد می کنند.شخصیت این کار برخلاف نااوشیکا، لاپیوتا و همسایه من توتورو، یک پسر جوان است؛ پسری که طی دفاع از دهکده اش، نفرین می شود و برای یافتن علت این نفرین و برطرف کردنش وارد سفری دراز می شود که در آن با پرنسس مونونوکه، محافظان جنگل و جنگ آنها با انسان ها آشنا می شود.

۸

شهر اشباح می توان «شهر اشباح» را معروف ترین کار میازاکی دانست چرا که این انیمیشن اولین و آخرین ساخته اوست که برنده جایزه اسکار شده است. داستان این انیمیشن معروف و زیبا، ماجرای دختربچه ای است که با عبور از یک درگاه، وارد دنیای خدایان، جادوگران و هیولاها می شود و به نوعی در بطن ماجراهایی که در این دنیا رخ می دهد، قرار می گیرد. در این دنیا که انسان ها در آن به حیوان تبدیل می شوند، این دختر تلاش می کند تا خانواده اش را که تغییر شکل داده اند، نجات دهد و به دنیای خود بازگردد.

۹

قصر متحرک هاول میازاکی در این اثر، برخلاف اغلب کارهایش به اقتباس رو آورده و فیلمنامه اش را براساس داستانی از دیانا وین جونز نوشته است. (لوپین 3 نیز اقتباس است.) در قلعه متحرک هاول، تفاوت دیگری نیز به چشم می خورد. عموما در داستان های میازاکی، شخصیت اصلی یا نوجوان است یا کودکی است در آستانه نوجوانی اما در «هاول»، قهرمان داستان دختر جوانی است که در اثر نفرین به یک پیرزن تبدیل می شود و به ناچار برای رهایی از این طلسم، درصدد جستجوی جادوگری برمی آید که در خانه ای متحرک زندگی می کند.

۱۰

پونیو در صخره کنار دریا پونیو عجیب‌ترین اثر میازاکی است. اثری که با 17 هزار نقاشی ساخته شده و رنگ آمیزی آن به وضوح خبر از مداد رنگی می‌دهد. حال و هوای استثنایی میازاکی بعد از موج سونامی که زاپن را درنوردید و دید و نگاه یک هنرمند به این موضوع در نوع خود فوق‌العاده محسوب می‌شود. این تعامل با طبیعت در اثار میازاکی موج می‌زند اما سرحد این نگاه در پونیو اوج می‌گیرد.

۱۱

باد برمی‌خیزد این کار، آخرین اثر میازاکی، کارگردان بزرگ دنیای انیمیشن است؛ ساخته ای که با آن از دنیای تولید انیمیشن خداحافظی می کند و همانطور که گفته، با خیال راحت به طراحی مانگاهایش می پردازد؛ جایی که تمام آنچه که نیاز دارد، قلم و کاغذ است و نباید نگران هزینه های تولید باشد.میازاکی در آخرین ساخته خود، زندگی نامه جیرو هیروکیشی مهندس خبره ای که جنگنده های هوایی ژاپن در جنگ جهانی دوم را طراحی کرده است را به تصویر می کشد اما واژه زندگینامه نباید شما را هراسان کند. میازاکی چاشنی تخیل و فانتزی را حتی به این کارش اضافه کرده و زندگی جیرو را فراتر از مرزهای محدود واقعیت به تصویر کشیده است.