موزیکال

ژانر موزیکال در سینما ژانر کمتر توجه شده در سینما ایران است، فیلم‌های موزیکال جهان نیز کمتر در ایران دوبله شده‌اند که مخاطب را با این ژانر آشنا کنند شاید بزرگ‌ترین دلیل آن ترجمه آوایی باشد که به سختی امکان پذیر است.

۱

آواز در باران آواز در باران به کارگردانی استنلی دانن و جین کلی ساخته شده است. این فیلم تنها یک شاهکار موزیکال سینمایی نیست بلکه یک فیلم منتخب فلسفی و خنده دار است که در مورد اوضاع ساخت فیلم در یک کشور ساخته شده است. فیلم زمانی ساخته شد که فیلم های سکوت( Silent film) گام هایی را برای رسیدن به کلام طی می کردند. در این فیلم "کلی" به عنوان یک ستاره، ایفای نقش داشته و جین هاگن، هنرپیشه مشهور آن زمان در کنار او ایفای نقش کرده است. از زمان فیلم "آواز در باران" تا فرضیات موسی"، از "صبح بخیر" تا " ملودی برداوی" ، فیلم "آواز در باران" همواره حاوی یک نگاه خالص و با معنا بوده است و بیش از سایر فیلمها مورد توجه قرار گرفته است.

۲

سوینی تاد موفقیتهایی که استفان ساندهیم درسال 1979 دزمینه ی موسیقی به دست آورده بود داستان و درون مایه ی فیلم "تیم برتون" شد که درسال 2007 اکران شد.دراین فیلم از قطعه های موسیقی اوریجینال استفان ساندهیم درسال 1979 استفاده شد . جانی دپ از بازیگران این فیلم بود.داستان فیلم درباره ی آرایشگری است که برای انتقام گرفتن از یک قاضی ماجراهای دست به روشهای مختلفی برای نزدیکی به وی میزند و درنتهایت داستان فیلم را رقم میزند.موسیقی های بسیار متنوعی که دراین فیلم شنیده میشد ازسوی بسیاری ازمنتقدین مورد تمجید قرار گرفت. بااینحال درآن سال این فیلم توانست دو جایزه ی اسکار برنده شود.یکی برای بهترین فیلم هنری و دیگری جایزه ی بهترین بازیگر مرد که به جانی دپ رسید.این فیلم با 53 میلیون دلار فروش توانسته تااین لحظه دررتبه ی پنجم برترین فیلمهای موزیکال قرار گیرد.

۳

اشک‌ها و لبخندها فیلمی که درسال 1965 ساخته و اکران شد یکی از فیلمهایی بود که در دهه ی طلایی هالیوود(1950تا1960) یعنی دهه ای که ژانر موزیکال طرفداران بسیاری داشت منتشر شده بود. دو آهنگ"My Favorite Things" و “Do-Re-Mi” که دراین فیلم ازآنها استفاده شد یکی از خاطره انگیز ترین آهنگهایی اند که قدیمی های سینما از شنیدنشان درآن سالها لذت میبردند.این فیلم توانست 5 اسکار از جمله جایزه ی بهترین فیلم سال را ازآن خویش نماید.

۴

داستان وست ساید شاید این فیلم در نگاه اول راوی داستان چند ولگرد در خیابان به نظر برسد و کارگردان، روبرت وایز خواسته باشد فیلم را اقتباسی از داستان رومئو و ژولیت بسازد اما داستان چیز دیگریست. جایی که لئوناردو برنستین، موزیسین فیلم، موزیکش را در فیلم پخش می کند و قصه موزیکال فیلم شروع به روایت می شود ، داستان به مخاطب عرضه می شود. او که آهنگ فیلم هایی چون ، آمریکا، ماریا، جت سانگ و امشب را ساخته در این فیلم موسیقی جدیدی را به کار برده و با استقبال خوبی نیز مواجه شده است."تونی،( ریچارد بیمر) و ماریا( ناتالی وود) بهترین بازیگران این فیلم هستند و دیالوگ های بیاد ماندنی آنها، از امتیازات فیلم به حساب می آید.

۵

هملت این فیلم متفاوت‌ترین اقتباس از اثر شکسپیر است، فیلمی که شاهکار ادبی جهان را در قالب موزیکال به مخاطب عرضه کرد و داستان تراژیک هملت با فضاسای کنت برانا رنگ و بویی تازه به خود گرفت. این فلیم در سال 1996 با بازی کیت وینسلت و رابین ویلیامز توانست مورد تحسین منتقدان و مخاطبان قرار گیرد. آهنگ‌های فیلم که با ظرافت در موازات دیالوگ‌های آهنگین شکسپیر قرار داشت فضایی رویا گونه را برای مخاطبان فراهم آورد.

۶

مولن روژ یک سال پیش ازآانکه شیکاگو متلاشی شود ،"باز لورمن" این فیلم را در ژانر موزیکال مدرن ساخت. هر صحنه این فیلم دیدنیست و گزینه های موسیقی مناسبی در فیلم به کار رفته است که از جمله آنها "مثل یک باکره" بوی روح"، و "رکسانه" را می توان نام برد. فیلم یک فیلم رنگارنگ و جذاب است و انرژی زیادی به مخاطب القا می کند.فیلم داستان عاشقانه ای بین" اون مک گرگور" و فاحشه مولن روژ، با بازی "نیکول کیدمن" روایت می کند. این فیلم یک اثر پرپیچ و خم از لحاظ داستانی است.

۷

یک آمریکایی در پاریس این فیلم نیز به کارگردانی وینسند مینلی و با بازی گن کلی ساخته شده است. فیلم یک موزیکال تمام عیار است که به مخاطب عرضه شده است. این دو با استفاده از آهنگهای مشهوری از جورج و گرشوین، صحنه های موزیکال جالبی را خلق کردند. از موزیک های مشهور فیلم می توان به " راهی به بهشت می سازم"، اس شگفت انگیز" و " ریتمو گرفتم"اشاره کرد. فیلم شامل طولانی ترین صحنه موزیکال در تاریخ سینمای موزیکال است،یک صحنه 17 دقیقه ای که بدون توقف ضبط شده است.