سریال تاج، کلاسیک اما دیدنی

در سال 2016 سریال جدیدی با عنوان تاج از شبکه نتفلیکس پخش شد که توجه بسیاری از منتقدان و هواداران سریال های تلویزیونی را به خود جلب کرد و موفق گردید جایزه گولدن گلوب بهترین سریال درام و بهترین بازیگر نقش اول زن در سریال های تلویزیونی را از آن خود کند.

۱

در سال 2016 سریال جدیدی با عنوان تاج از شبکه نتفلیکس پخش شد که توجه بسیاری از منتقدان و هواداران سریال های تلویزیونی را به خود جلب کرد و موفق گردید جایزه گولدن گلوب بهترین سریال درام و بهترین بازیگر نقش اول زن در سریال های تلویزیونی را از آن خود کند. این سریال که ساخته پیتر مورگان (کارگردان فیلم ملکه) است به زندگی خانواده سلطنتی انگلستان در دهه 50 و بعد از آن می پردازد. در این یادداشت نگاهی به جنبه های مختلف این سریال خواهیم انداخت.

۲

داستان: از نظر بسیاری از علاقه مندان به فیلم و سریال، داستان زندگی خانواده سلطنتی بریتانیا به غایت کسالت آور است. اما سریال تاج نشان داد که چندان هم اینگونه نیست. درست است که داستان این سریال بیش از آنکه جنبه سیاسی داشته باشد، جنبه شخصی و خصوصی دارد، اما با این حال فیلمنامه قوی آن توانسته بیننده را تا پایان فصل پای تلویزیون بنشاند.

۳

دیدگاه سازندگان سریال تا حد قابل قبولی بی طرفانه است و در خلال روند کلی داستان، بینندگان با آداب و رسوم انگلیسی، تاریخ معاصر بریتانیا و رویدادهای مهم آن دوران آشنا می شود.

۴

بازی ها: بازی ها فوق العاده اند. کلیر فوی، بازیگر نقش ملکه الیزابت دوم وظیفه خود را استادانه ایفا می کند و بابت درخشش فوق العاده اش برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن نیز شده است. نگاه های بخصوص و لحن صحبت کردن او که بی نهایت شبیه خود ملکه الیزابت از آب درآمده در کنار زبان بدنش هنر بی بدیل او را به نمایش می گذارد.

۵

مت اسمیت که پیش تر در سریال دکتر هو نقش اصلی را بر عهده داشت نیز بازی قابل قبولی از خود ارائه می کند. جرد هریس نیز از ستاره های درخشان این سریال است که نقش شاه جرج ششم را بازی می کند.

۶

مت اسمیت که پیش تر در سریال دکتر هو نقش اصلی را بر عهده داشت نیز بازی قابل قبولی از خود ارائه می کند. جرد هریس نیز از ستاره های درخشان این سریال است که نقش شاه جرج ششم را بازی می کند.

۷

همچنین جان لیتگو (بازیگر آرتور میشل در سریال دکستر) نیز موفق شده چهره وینستون چرچیل را به زیبایی به تصویر کشد.

۸

فیلمبرداری: سبک فیلمبرداری، کارگردانی و تدوین سریال تاج کلاسیک است که کاملا با فضای داستان هماهنگی دارد. نماهای باز، ثابت بودن دوربین در اکثر نماها و تدوین خطی از ویژگی های بارز این سریال محصوب می شود.

۹

کارگردان در جاهایی که نیاز به نمایش شکوه و جلال باشد از لانگ شات های همراه با حرکت آهسته دوربین بر روی کرین بهره می جوید و در کلوز شات ها به خوبی زاویه دوربین را انتخاب می نماید. در کل فیلمبرداری سریال تاج در اکثر سکانس ها همراه با آرامش و طمانینه خاصی که متناسب با شخصیت اصلی و فضای کلی داستان هم هست می باشد.

۱۰

موسیقی: شاید بتوان گفت قوی ترین بخش سریال تاج موسیقی آن است. تم اصلی آن را هانس زیمر و موسیقی متن آن را رابرت گرگسون ویلیامز ساخته اند. موسیقی تیتراژ با نوای سازهای بادی مسی به آرامی شروع شده و پس از نواختن 3 آکورد گروه سازهای زهی به همراهی آن می آیند و موسیقی در اوج خود دوباره به سازهای بادی مسی باز می گردد. موسیقی تیتراژ این سریال بدون شک یکی از بهترین آثار هانس زیمر است.

۱۱

موسیقی متن نیز چیزی کم از تم اصلی آن ندارد. یکی از به یاد ماندنی ترین قطعات آن قطعه ای موسوم به شکار اردک هاست که در سکانس های بخصوصی (مثل مرگ شاه و سوختن فیلم جمال عبدالناصر در آگراندیسمان) به کار گرفته شده است. گفته می شود بسیاری از بینندگان سریال به دلیل موسیقی شگفت آورش به آن علاقه مند شده اند که به هیچ عنوان حرف گزافی به حساب نمی آید!